Jarné práce v záhrade – ktoré činnosti sú pre Vašu záhradu nevyhnutné?

Spolu s jarnými mesiacmi sa o slovo hlásia aj prvé jarné práce v našich záhradách, ale aj na balkónoch alebo terasách. Kým v marci začíname pozvoľna, odpratávaním lístia, konárov a nečistôt po dlhej zime, v apríli sa už naplno púšťame do práce. Poradíme Vám, ktoré činnosti sú pre Vašu záhradu nevyhnutné, aj aké plodiny alebo rastliny môžeme začať sadiť. Ak zvolíme správny postup a dodržíme niekoľko zásad, odmenou nám bude krásna záhrada a chutná, nami dopestovaná úroda!

Jarné práce v záhrade – ktoré činnosti sú pre Vašu záhradu nevyhnutné?

Trávnik
Ak chceme, aby bol upravený trávnik dominantou našej záhrady, je potrebné mu venovať náležitú pozornosť. Ak plánujete vysádzať nový trávnik, apríl je ideálnym obdobím. Najlepšie však urobíte, ak počkáte do približne druhej polovice mesiaca.
V prípade, že ste trávnik položili už v predošlej sezóne, nezabudnite ho príchodom jari pokosiť, očistiť, prihnojiť a prevzdušniť. Kvalitných pomocníkov nájdete napríklad na Boel.sk, kde dokonca aktuálne prebieha výpredaj a akcia na viaceré produkty.

Zelenina a bylinky
V záhonoch, ktoré sme najskôr dôkladne pohnojili a prekyprili, začíname s výsadbou hrášku, reďkovky alebo kukurice, pokojne však aj s kôprom, uhorkami či repou. Skleníky alebo pareniská sú ideálne na vysádzanie papriky, paradajok, šalátu alebo cukety. Takisto platí, že sadíme do prekyprenej a pohnojenej pôdy. Koncom mesiaca prichádza čas na sadenie skorých zemiakov, karfiolu alebo kalerábu. Nezabúdajme pritom na dostatočnú závlahu a dôkladné odstraňovanie buriny. Kvalitné záhradné náradie, ktoré Vám efektívne uľahčí prácu nájdete na Merkurymarket.sk, kde tiež prebiehajú aktuálne výpredaje a akcie. Pomôcť Vám môže aj Kultivátor pôdy Tornadica Delimano s aktuálne 20% zľavou.

V apríli je okrem iného vhodný čas aj na vysádzanie byliniek, ktoré si nevyžadujú priveľa starostlivosti. Možností je mnoho. Vypestovať si môžeme napríklad majorán, levanduľu, tymian, mätu alebo bazalku. Ak ich navyše posadíte do štýlového kvetináča, získate aj šikovný a pekný doplnok napríklad na 4home.sk.

Ovocie
Ak sú súčasťou Vašej záhrady ovocné stromy, nezabúdajte na preventívny chemický postrek, preštepovanie a samozrejme, dostatočnú závlahu. Ak ste už napríklad začali s výsadbou jahôd, teraz je správny čas na odstránenie suchých listov, prekyprenie pôdy a prihnojenie.

Kvety
Ozdoba záhrady a pýcha každého záhradníka. Ak začneme s prípravou záhonov alebo trvaliek už na jar, počas leta nám bude odmenou pohľad na rozkvitnuté nádhery. Základom je opäť dôkladné prekyprenie. Ak s výsadbou začíname, zvoliť môžeme okrasné dreviny, ale aj ľalie, letničky a niektoré druhy tráv. Nezabúdajme ani na potrebné skrátenie starých alebo odumretých výhonkov, či odkvitnutých listov. Ak kvety pestujete v kvetináčoch, vhodné je pomalé prihnojenie a postupné otužovanie. Von ich premiestňujeme koncom mesiaca.

Užitočné rady a tipy na záver:

  1. Čím skôr začnete svoju záhradu pripravovať na sezónu, tým skôr Vás odmení úrodou a nádherne rozkvitnutými rastlinami.
  2. Vedeli ste, že zachytená dažďová voda je pre polievanie Vašich rastlín najkvalitnejšia a najvhodnejšia?
  3. Využite jarné počasie aj na úpravu okolia Vašej záhrady. Upravené záhradné jazierko alebo chodník, dokáže celkový vzhľad záhrady efektne podčiarknuť.
  4. Účelne a štýlovo pôsobí aj kvalitný záhradný nábytok. Vyberajte na: Moebelix.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook